Seværdigheder / oplevelser
Mange mulige seværdigheder og aktiviteter

Se også  "HER & NU og TÆT PÅ"  samt andet information 

http://www.skiveet.dk/visitskive/oplevelser

http://www.visitmors.dk/danmark/mors-turist

https://bestofskive.dk/c/profiler/category/gratis-oplevelser-i-skive-kommune


Inden for 4-50 km

• badestrande, 25 stk   ....fra 10 km

• biografer, 2 stk..... 22-23 km

• BMX bane....4 km    http://bmxlimfjord.dk/

• bowling, Jesperhus Bowlingcenter.....18 km     http://www.jesperhus.dk/feriecenter/bowling/

• bowling, Skive Bowl ´n´Fun....... fra 22 km     http://skive.bowlnfun.dk/

Brokholm Sø ...... 7 km     https://www.skive.dk/aktivt-liv/naturoplevelser/vandloeb-og-soeer/fugletaarne/brokholm-soe/

• Cirkusskolen.....5 km      http://www.cirkusskolen.dk/

• cykel- og gangsti ....... 2, 5 km   (gl. jernbane) plus adskillige andre

• Dalsgaard Antik....25 km        http://www.dalsgaardantik.dk/

Danmarks Cykelmuseeum ..34 km   http://www.cykelmuseum.dk/

• Dansk Støberi Museum....22 km    http://museummors.dk/dansk-stoeberimuseum/historie/

• Daugbjerg Kalkgruppe....40 km    http://daugbjergkalkgruber.dk/   

• Daugbjerg Minilandsby....40 km     http://www.daugbjerg-minilandsby.dk/

• Dueholm Kloster...21 km       http://museummors.dk/dueholm-kloster/historie/

• Durup Svømmehal.....7 km     http://www.duruphallen.dk/

• fiskemulighed ....se bl.a. under "put & take" (særskilt information)

•  Flyverstenen .....        http://www.airmen.dk/pdfs/p425NNN.pdf

•  Fur ............11 km

• Fur Bryghus.......17 km            http://www.furbryghus.dk/

• Fur Molermuseum....14 km     http://www.furmuseum.dk/      

• golfbane,  Harre  Vig Golfbane.....9 km     http://www.harreviggolf.dk/

golfbane, Hvaldsund Golfbane.....12 km      http://www.hvalpsundgolfclub.dk/

• golfbane , Morsø Golfbane.....22 km     http://www.morsoe-golfklub.dk/

• golfbane,  Skive Golfbane.....18 km       http://www.skivegolfklub.dk/

• Golf, minigolf Roslev.... 4 km       http://www.sallinghallen.dk/?r=976       

Grynderup Sø (med trækfærge) .. ... 11 km     https://www.skive.dk/media/5449/folder-grynderup-soe.pdf     

• Herregården Hessel....13 km     http://herregaarden-hessel.dk/

• Hjerl Hede....37 km      http://hjerlhede.dk/da    

• Jenle..(Jeppe Aakjærs hjem)....9 km       http://www.jenle.dk/ATekst/XForside.asp

• Jesperhus Blomsterpark.....18 km         http://www.jesperhus.dk/

• Jesperhus Vandland.....18 km     http://www.jesperhus.dk/feriecenter/vandland/

• Kongenshus Mindepark....43 km     http://www.kongenshus.dk/Mindeparkens-historie.2133.aspx

• Kulturcenter Limfjord.... 22 km      http://www.kclimfjord.dk/events

• Købmandsmuseet...22 km     http://www.kobmandsmuseum1.dk/

Limfjorden....    http://www.enjoy-limfjorden.dk/ferie-ved-limfjorden 

• Livø....40 km      http://livo.sfof.dk/

• Middelalderborgen Østergaard  /  Herregården Østergaard....7 km     http://www.middelalderborgen-oestergaard.dk/

• minigolf.... 4 km       http://www.sallinghallen.dk/?r=976

• Moler Museet.....38 km        http://museummors.dk/fossil-og-molermuseet/historie/

• Morsø Traktormusseum....29 km          http://www.traktormuseum.net/

• Museum de 5 år....17 km    http://www.de5aar.dk/

• Mønsted Kalkgruppe....40 km      http://www.monsted-kalkgruber.dk/

• rideskole.... ca. 8 km

• Salling Aqua Park.....12 km    https://www.sallingaquapark.dk/                     https://www.facebook.com/pages/Salling-Aqua-Park/119123991578754

• Skarregård Landbrugsmuseum....38 km              http://www.visitmors.dk/danmark/landbrugsmuseet-skarregaard-gdk602382

• Skive Badeland.....23 km      http://kclimfjord.dk/badeland

• Skive Go-kart & PaintBall.......23 km     http://www.skivegokart.dk/

• Skive Theater..... 19 km     http://skivetheater.dk/forside

• Skøjtebanen i Skive...21 km        https://www.skive.dk/aktivt-liv/fritidsaktiviteter/skoejtebanen/    

• Smedemuseet.....28 km     http://morsgamlesmedje.dk/wp/

• Spøttrup Borg ....23 km     http://www.muserum.org/kom-og-besog-os/spottrup-middelalderborg/

• Stelaldercentret Ærtebølle .....39 km       http://www.vesthimmerlandsmuseum.dk/Stenaldercenter

• SuperCross.......6 km             http://www.supercross.dk/

• Tarok´s stald Kima ....ca. 14 km   http://www.visitdenmark.com/denmark/tarok-og-stald-kima-museet-gdk905208

• Thise mejeri (økologisk mejeri) ...... 7 km     http://www.thise.dk/    Åbent hus torsdag uge 27-32

• Trolderuter........fra 9 km   http://www.trolderuterne.dk/

• Troldestenen.....16 km        http://hvalpsund-by.dk/index.php?id=388        

• Træmuseet.......10 km      http://www.traemuseet.dk/ 


Inden for 50-100 km

• Aqua Ferskvands Akvarium....84 km     http://www.visitaqua.dk/

• Babooncity i Herning  .....72 km (legeland for alle aldre)       http://www.babooncity.dk/forlystelser

• Brunshaab Gl. Papfabrik.........55 km   http://www.papfabrik.dk/

• E Bindstouw................63 km       http://www.viborgstiftsmuseum.dk/da_c/udstillinger/e_bindstouw/

• Energi-museet (El-museet i Tange)....80  km     http://www.energimuseet.dk/

• Fårup Sommerland......95 km        https://www.faarupsommerland.dk/dk/

• Gasmuseeum.............72 km        http://www.gasmuseet.dk/ 

• Himmelbjerget ......100 km        http://www.himmelbjerget.dk/

• Labyrinthia......89 km       http://www.labyrinthia.dk/

• Mariager Saltcenter........67 km (med færgen) / 85 km  http://www.saltcenter.com/

• Nationalpark Thy........ca. 60 km      http://www.danmarksnationalparker.dk/Thy/

Nordsø Akvariet....58  km       http://www.north-sea.dk/NORDS_AKVARIET/AKVARIET.html

• Randers regnskov.....80 km     http://www.regnskoven.dk/

• Røgegård Naturreservat....69 km       http://www.jagtfarm.dk/

• Skinnecykling                  http://www.visitwestdenmark.dk/danmark/skinnecykler-mellem-nr-nebel-og-nymindegab-gdk602664           http://www.skinnecykler.dk/ 

• Skinnecykling                     http://www.dffd.dk/skinnecykler/

• Sommerland.....93 km       http://www.faarupsommerland.dk/

• Sunds Fodboldgolf......68 km       http://sundsfodboldgolf.dk/

• Thingbæk Kalkminer....61 km    http://www.rebildcentret.com/thingbk-kalkminer

• Venø....56 km      http://venoe.dk/

• Vesterhavet ....60km       https://www.visitnordjylland.dk/vesterhavet-i-nordjylland     

• Veterantog.......67 km     http://www.limfjordsbanen.dk/news.php

• Vingaards Officin. Bogtrykmuseet Viborg........52 km   http://www.vingaards-officin.dk/

• Aalborg Zoo.......79 km      http://aalborgzoo.dk/forside.aspx


Inden for 101-152 km

• Bindeballe Købmandsgård.....138 km   http://www.bindeballekoebmandsgaard.dk/

• Den gamle by i Aarhus .....118 km       http://www.dengamleby.dk/

• Djurs Sommerland....116 km       http://www.djurssommerland.dk/

• Givskud Zoo.....119 km      https://www.givskudzoo.dk/

• Kattegat Centret....140 km  (Grenå)     http://www.kattegatcentret.dk/

• Legoland......128 km     http://www.legoland.dk/

• Læsø....152 km        https://www.visitnordjylland.dk/laesoe-nordjylland?gclid=EAIaIQobChMIpOrpzvTU3gIVWeh3Ch30TAZ3EAAYASAAEgLdp_D_BwE

• Nordsømuseet i Hirtshals....146 km     http://www.nordsoenoceanarium.dk/

• Ree Park, Ebeltoft Safari....152 km    http://www.reepark.dk/

• Skandinavisk Dyrepark, Djursland.......129 km      http://www.skandinaviskdyrepark.dk/

• Skinnecykler....104-124    https://www.visitdenmark.dk/da/danmark/born/skinnecykling-i-danmark






Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

03.01 | 10:21

Hej. 2500 kr. for 5 dage incl. forbrug for 5 personer. Yderligere personer 50 kr. pr. døgn pr. person.

...
03.01 | 10:15

Hej. Uge 27/28 = 700 kr. pr. døgn, I må være 9 uden yderligere betaling. Hvis du bestiller inden 1. febr. vil jeg give 20% rabat, til 3920 pr. uge incl. forbrug

...
03.01 | 10:06

Hej
hvad ville det koste at leje dit sommerhus i påsken? den 17 april til den 22 april?

...
03.01 | 10:04

Hej
hvad ville det koste at leje dit sommerhus i uge 27/28 for to voksene og et barn på 7 år? er det 400 kr pr dag? og hvad med forbrug er det med i prisen?

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE