Seværdigheder / oplevelser
Mange mulige seværdigheder og aktiviteter

Se også  "HER & NU og TÆT PÅ"  samt andet information 

http://www.skiveet.dk/visitskive/oplevelser

http://www.visitmors.dk/danmark/mors-turist

https://bestofskive.dk/c/profiler/category/gratis-oplevelser-i-skive-kommune


Inden for 4-50 km

• badestrande, 25 stk   ....fra 10 km

• biografer, 2 stk..... 22-23 km

• BMX bane....4 km    http://bmxlimfjord.dk/

• bowling, Jesperhus Bowlingcenter.....18 km     http://www.jesperhus.dk/feriecenter/bowling/

• bowling, Skive Bowl ´n´Fun....... fra 22 km     http://skive.bowlnfun.dk/

Brokholm Sø ...... 7 km     https://www.skive.dk/aktivt-liv/naturoplevelser/vandloeb-og-soeer/fugletaarne/brokholm-soe/

• Cirkusskolen.....5 km      http://www.cirkusskolen.dk/

• cykel- og gangsti ....... 2, 5 km   (gl. jernbane) plus adskillige andre

• Dalsgaard Antik....25 km        http://www.dalsgaardantik.dk/

Danmarks Cykelmuseeum ..34 km   http://www.cykelmuseum.dk/

• Dansk Støberi Museum....22 km    http://museummors.dk/dansk-stoeberimuseum/historie/

• Daugbjerg Kalkgruppe....40 km    http://daugbjergkalkgruber.dk/   

• Daugbjerg Minilandsby....40 km     http://www.daugbjerg-minilandsby.dk/

• Dueholm Kloster...21 km       http://museummors.dk/dueholm-kloster/historie/

• Durup Svømmehal.....7 km     http://www.duruphallen.dk/

• fiskemulighed ....se bl.a. under "put & take" (særskilt information)

Flyverstenen.....        http://www.airmen.dk/pdfs/p425NNN.pdf

• Fur Bryghus.......17 km            http://www.furbryghus.dk/

• Fur Molermuseum....14 km     http://www.furmuseum.dk/      

• golfbane,  Harre  Vig Golfbane.....9 km     http://www.harreviggolf.dk/

golfbane, Hvaldsund Golfbane.....12 km      http://www.hvalpsundgolfclub.dk/

• golfbane , Morsø Golfbane.....22 km     http://www.morsoe-golfklub.dk/

• golfbane,  Skive Golfbane.....18 km       http://www.skivegolfklub.dk/

• Golf, minigolf.... 4 km       http://www.sallinghallen.dk/?r=976       

• Grynderup Sø (med trækfærge) .. ... 11 km     https://www.skive.dk/media/5449/folder-grynderup-soe.pdf     

• Herregården Hessel....13 km     http://herregaarden-hessel.dk/

• Hjerl Hede....37 km      http://hjerlhede.dk/da

• Jenle..(Jeppe Aakjærs hjem)....9 km       http://www.jenle.dk/ATekst/XForside.asp

• Jesperhus Blomsterpark.....18 km         http://www.jesperhus.dk/

• Jesperhus Vandland.....18 km     http://www.jesperhus.dk/feriecenter/vandland/

• Kongenshus Mindepark....43 km     http://www.kongenshus.dk/Mindeparkens-historie.2133.aspx

• Kulturcenter Limfjord.... 22 km      http://www.kclimfjord.dk/events

• Købmandsmuseet...22 km     http://www.kobmandsmuseum1.dk/

Limfjorden....    http://www.enjoy-limfjorden.dk/ferie-ved-limfjorden 

• Livø....40 km      http://livo.sfof.dk/

• Middelalderborgen Østergaard  /  Herregården Østergaard....7 km     http://www.middelalderborgen-oestergaard.dk/

• minigolf.... 4 km       http://www.sallinghallen.dk/?r=976

• Moler Museet.....38 km        http://museummors.dk/fossil-og-molermuseet/historie/

• Morsø Traktormusseum....29 km          http://www.traktormuseum.net/

• Museum de 5 år....17 km    http://www.de5aar.dk/

• Mønsted Kalkgruppe....40 km      http://www.monsted-kalkgruber.dk/

• rideskole.... ca. 8 km

• Salling Aqua Park.....12 km                         https://www.facebook.com/pages/Salling-Aqua-Park/119123991578754

• Skarregård Landbrugsmuseum....38 km              http://www.visitmors.dk/danmark/landbrugsmuseet-skarregaard-gdk602382

• Skive Badeland.....23 km      http://kclimfjord.dk/badeland

• Skive Go-kart & PaintBall.......23 km     http://www.skivegokart.dk/

• Skive Theater..... 19 km     http://skivetheater.dk/forside

• Skøjtebanen i Skive...21 km        https://www.skive.dk/aktivt-liv/fritidsaktiviteter/skoejtebanen/    

• Smedemuseet.....28 km     http://morsgamlesmedje.dk/wp/

• Spøttrup Borg ....23 km     http://www.muserum.org/kom-og-besog-os/spottrup-middelalderborg/

• SuperCross.......6 km             http://www.supercross.dk/

• Tarok´s stald Kima ....ca. 14 km   http://www.visitdenmark.com/denmark/tarok-og-stald-kima-museet-gdk905208

• Thise mejeri (økologisk mejeri) ...... 7 km        http://www.thise.dk/  

• Trolderuter........fra 9 km   http://www.trolderuterne.dk/

• Troldestenen.....16 km        http://hvalpsund-by.dk/index.php?id=388        


Inden for 50-100 km

• Aqua Ferskvands Akvarium....84 km     http://www.visitaqua.dk/

• Babooncity i Herning  .....72 km (legeland for alle aldre)       http://www.babooncity.dk/forlystelser

• Brunshaab Gl. Papfabrik.........55 km   http://www.papfabrik.dk/

• E Bindstouw................63 km       http://www.viborgstiftsmuseum.dk/da_c/udstillinger/e_bindstouw/

• Energi-museet (El-museet i Tange)....80  km     http://www.energimuseet.dk/

• Gasmuseeum.............72 km        http://www.gasmuseet.dk/ 

• Himmelbjerget ......100 km        http://www.himmelbjerget.dk/

• Labyrinthia......89 km       http://www.labyrinthia.dk/

• Mariager Saltcenter........67 km (med færgen) / 85 km  http://www.saltcenter.com/

• Nationalpark Thy........ca. 60 km      http://www.danmarksnationalparker.dk/Thy/

Nordsø Akvariet....58  km       http://www.north-sea.dk/NORDS_AKVARIET/AKVARIET.html

• Randers regnskov.....80 km     http://www.regnskoven.dk/

• Røgegård Naturreservat....69 km       http://www.jagtfarm.dk/

• Skinnecykling                  http://www.visitwestdenmark.dk/danmark/skinnecykler-mellem-nr-nebel-og-nymindegab-gdk602664           http://www.skinnecykler.dk/ 

• Skinnecykling                     http://www.dffd.dk/skinnecykler/

• Sommerland.....93 km       http://www.faarupsommerland.dk/

• Sunds Fodboldgolf......68 km       http://sundsfodboldgolf.dk/

• Venø....56 km      http://venoe.dk/

• Vesterhavet      http://www.visitvest.dk/guide+til/vesterhavet?id=24

• Veterantog.......67 km     http://www.limfjordsbanen.dk/news.php

• Vingaards Officin. Bogtrykmuseet Viborg........52 km   http://www.vingaards-officin.dk/index.html

• Aalborg Zoo.......79 km      http://aalborgzoo.dk/forside.aspx


Inden for 101-152 km

• Den gamle by i Aarhus .....118 km       http://www.dengamleby.dk/

• Djurs Sommerland....116       http://www.djurssommerland.dk/

• Kattegat Centret....140 km  (Grenå)     http://www.kattegatcentret.dk/

• Legoland......128 km     http://www.legoland.dk/

• Læsø....152 km        http://www.laesoe.dk/default.asp?PageID=234

• Nordsømuseet i Hirtshals....146 km     http://www.nordsoenoceanarium.dk/

• Ree Park, Ebeltoft Safari....152 km    http://www.reepark.dk/

• Skandinavisk Dyrepark, Djursland.......129 km      http://www.skandinaviskdyrepark.dk/

• Skinnecykler....124 km    http://www.cofman.com/danmark/aktiviteter/udlejere/midtvestjylland/skinnecykler-mellem-nr-nebel-og-nymindegab.html





Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

27.09 | 11:13

Fin opstart til hjemmeside for forsamlingshuset :)

...
06.12 | 11:48

Kontakt til KIRKEBY FERIEHUS, kan ske på
info@kirkeby-feriehus.dk eller tlf. +45 21979757

Venlig hilsen
Udlejer / Karla Rusbjerg Pedersen

...
11.09 | 01:36

Flot hus Karla - det må jeg sige.

...
14.01 | 23:45

Dear Karla,
we had some wonderful days during New Year's Eve 2012/2013 in your Kirkeby Feriehus Thank you very much for this clean and snug home in Danmark.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE